Udrží mě CBG vzhůru v noci?

Udrží mě CBG vzhůru v noci?

zář, 10 2023

Cannabinoidy - hudba pro naše konopné receptory

Šílený den, když jsem v kanceláři objevil telefon ve šanonu a na záchodě vyprostřené tužky. Takový den, kdy si říkáte, že by bylo fajn trochu relaxovat. A tak se dostáváme k cannabinoidům. Pravda, toto slovo může znít trošku cizí, ale já uvěřím, že mnozí z vás zažili podobně zažrané dny a votevřeli srdce konopí. Aha, teď to dává smysl, že?

Fascinující je, že v těchto zelených rostlinkách je takových sloučenin přes 100. Mezi nejznámější patří THC a CBD, ale dneska se zaměříme na méně známou, ale rozhodně ne méně důležitou - CBG. Co je tedy to CBG a jak nám může ovlivnit spánek?

Světlo na konci tunelu - co je to CBG?

CBG, neboli Cannabigerol, je jedním z mnoha látek nalezených v konopí. Je to takový nedoceněný klíčník mezi kanabinoidy - předobrazem ostatních, známějších. Není tak známý jako jeho bratranci, ale nedávno získává na popularitě.

Nechci vás zahltit chemickými vzorci a názvoslovím - na to máme chemiky a herbáře. Ale stojí za zmínku, že kanabigerol je základem pro syntézu dalších konopných kanabinoidů. Svým způsobem je to takový konopný chameleon - může se proměnit v THC nebo CBD, podle toho, co je potřeba.

Zase ta endokanabinoidní soustava

Abyste pochopili, jak funguje CBG, musíte znát základy endokanabinoidního systému. Tento systém je sice relativně nově objevený, není však o nic méně důležitý než ostatní v našem těle. Slouží k regulaci mnoha životních funkcí a je zapojen do tvorby buněk a jejich smrti, do zánětlivých procesů, do kardiovaskulárních funkcí a mnoho dalšího.

Nejdůležitějším aspektem tohoto systému pro nás je však fakt, že některé jeho receptory umí spolupracovat s kanabinoidy z konopí. CBG zde hraje důležitou roli - vědci zjistili, že tato látka se velmi dobře váže na specifické receptory (CB2) a moderuje účinky naše tělesné reakce.

Víc než jen klidný spánek?

No a tady to máme. Mnoho lidí se ptá CBG může ovlivnit náš spánek? Odpověď je - skutečně může. Zejména pokud máte problémy se spánkem kvůli úzkosti nebo stresu. CBG má, podobně jako CBD, přirozený účinek, který může pomoci s uvolněním a pocity úzkosti. To může mít za následek lepší a klidnější spánek.

Účinky CBG různí od osoby k osoby a stejně tak dávkování. Je to subjektivní záležitost. Ale nebojte, některé studie naznačují, že by mohlo být bezpečné užívat pravidelně. Ačkoli, jak u všeho, je dobré začít pomalu a poslouchat své tělo.

CBG a REM spánek - záleží to?

Abychom plně odpověděli na tuto otázku, je třeba se podívat na vliv CBG na REM spánek. REM fáze, tedy Rychlé pohyby očí, je fáze spánku, kdy se nejčastěji zdají sny. Máme jich několik během noci a střídají se s fázemi hlubokého spánku.

Důležité je, že CBG neovlivňuje REM spánek tak, jak to dělá THC. THC je známo, že snižuje dobu REM spánku, což může mít za následek méně snů, ale také méně nočních můr a méně intenzivní sny. CBG tuto fázi neovlivňuje stejným způsobem, takže nemusíte mít obavy, že byste přišli o své barevné sny plné dobrodružství.

CBG a ranní káva - kamarádi nebo nepřátelé?

Jako milovník kávy jsem musel tuto otázku zahrnout. Je vhodné kombinovat CBG s ranní kávou? Existují nějaké interakce mezi kofeinem a CBG?

Věda na to zatím nemá jednoznačnou odpověď, ale na základě zkušeností některých uživatelů je kombinace těchto dvou látek v pořádku. Vlastně, některé kávy už v sobě obsahují malé množství CBG. To může zvýšit pozitivní účinky obojího - energii z kávy a relaxaci z CBG. Pokud jste ale na kávu citliví, pak bych doporučil pijte ji samostatně, než dostanete systém zvyknout na působení CBG.

Tajemství CBG - na závěr

Jak vidíte, CBG je skutečně fascinující látka. Ačkoli je méně známá než THC nebo CBD, využití má mnohostranné. Své místo má jak v lékařském světě, tak v kosmetice nebo ve sportu. A nezapomínejme - může vám poskytnout klidnější a kvalitnější spánek.

Pamatujte, že CBG je pouze jednou z mnoha účinných látek v konopí. Takže pokud jste na hledání té pravé pro vás, nevzdávejte to. Můžete experimentovat s dávkováním a kombinací různých konopných produktů. Jsem si jistý, že naleznete ten pravý pro vás.

Komentáře