pro, 13 2023
Začneme tedy od samotných základů. Absint je destilovaný alkoholický nápoj, který se vyrábí z plodů a listů pelyňku pravého, anýzu a fenyklu. V některých případech se přidávají další bylinky a koření pro specifickou chuť a aroma. Tento líbezně zelený nápoj je obklopen řadou kontroverzí a mýtů, od kterých vám možná i tají dech. Například jste věděli, že absint je někdy nazýván "Zelenou vílou"? Tento poetický název je odvozen z tradice a kultury, která tento nápoj v 19. a 20. století obklopovala.
Absint má velmi zajímavou a pestrou historii. Byl původně vytvořen jako lék ve Švýcarsku již na konci 18. století, ale jeho skutečná popularita vzrostla až v 19. století ve Francii, kdy ho významně zpopularizovaly společenské události a influentní osobnosti té doby. Věděli jste třeba, že proslulý malíř Vincent Van Gogh byl velkým milovníkem absintu? Dokonce se mluví o tom, že jeho období "žluté manie", kdy převažujícím tónem jeho obrazů byla právě žlutá barva, bylo způsobeno nadměrnou konzumací tohoto nápoje.
O výrobě absintu by se dala napsat celá kniha. Process je poměrně komplexní a zahrnuje několik etap. Nejprve se suroviny - pelyněk, anýz a fenykl, namáčejí v čistém ethanolu. Tím dochází k extrakci chutí a olejů z těchto bylin a nápoj začíná získávat svou charakteristickou chuť. Následuje destilace, během které se zbavíme přebytečné vody a koncentrujeme alkohol. Nakonec se přidají další bylinky a dochucovadla a nápoj zraje.
Přicházíme tedy k hlavnímu tématu našeho článku. Kolik alkoholu je v jedné dávce absintu? Odpověď je jednoduchá: hodně. Procento alkoholu v absintu se obvykle pohybuje mezi 45% až 75%, někdy dokonce dosahuje až 85%. Standardní dávka absintu je 30ml, což při 70% absintu znamená, že konzumujete cca 21ml čistého alkoholu. To je téměř trojnásobek množství, které byste dostali z běžného piva nebo sklenky vína.
Vzhledem k vysokému obsahu alkoholu v absintu, je jeho konzumace spojena s silnými účinky opojení. Ačkoli někteří lidé tvrdí, že absint má halucinogenní účinky, většina odborníků to popírá. Je pravda, že některé starší receptury absintu obsahovaly nízké množství thujonu – látky, která se nachází v pelyňku a může mít mírné psychoaktivní účinky. Ale moderní absint tuto látku obsahuje jen v minimálním množství a je považován za bezpečný.
Absint se nepije jako obyčejný alkohol, má svou vlastní ceremonii. A ta je překvapivě jednoduchá. Tradičním způsobem je, že se na lžičku naloží kostka cukru, kterou se pak přelije absintem a zapálí. Když s cukrem shoří i absint, lžičku ponoříme do sklenice s absintem a vše doplníme studenou vodou. Je to zábavný rituál, který může být v přítomnosti přátel ještě zábavnější.
Přestože je absint pro mnohé symbolem bohémského života, je důležité mít na paměti jeho silné účinky a vysoký obsah alkoholu. Přemíra absintu může vést ke ztrátě vědomí, zvracení nebo dokonce otravě alkoholem. Mějte proto na paměti, že jakékoli pití, včetně absintu, by mělo zůstat v mezích zdravého rozumu.
Absint, jako veškerý alkohol, může mít negativní dopad na vaše zdraví, pokud ho konzumujete v nadměrném množství a pravidelně. Může to vést k problémům s játry, srdcem, kognitivními funkcemi, a dokonce i k psychickým komplikacím. U absintu to platí dvojnásob, vzhledem k jeho vysokému obsahu alkoholu. Pokud tedy absint konzumujete, udělejte to s mírou a nejlepší je, když po každé dávce absintu vypijete sklenku vody. Tím, kromě jiného, také předejdete eventualitě opilosti.
V životě se mi stalo několikrát, že jsem pod vlivem absintu udělal něco, čeho jsem později litoval. Na jedné večírku, kde jsem se sešel s přáteli, jsem si dal pár shotů absintu víc než bylo zdrávo. Místo toho, abych si rozumně užil večer, skončil jsem rozložený na gauči, zatímco se všichni bavili. Dobře si pamatuji, jak jsem se cítil na druhý den: hrůzná kocovina a stud ze svého chování. Od té doby si dávám opravdu pozor, kolik absintu vypiju. Pijte tedy s rozumem, ať vám zůstanou jen dobré vzpomínky.
Komentáře