Je pelyněk v USA nelegální?

Je pelyněk v USA nelegální?

říj, 22 2023

Oční setkání s pelyněkem (A Close Encounter With Wormwood)

Moje první setkání s pelyněkem bylo zcela náhodné. Má žena, Iveta, mě překvapila hřebíčkem vonícím pelyňkem a doporučila mi, abych si o něm něco přečetl. To mě motivovalo k tomu, abych se dozvěděl víc. Nyní jsem tady, abych vám řekl, že pelyněk je nejen fascinující rostlina, ale také opředená mnoha mýty a kontroverzemi, zejména ve Spojených státech a České republice.

Absinth: Nápoj bohů a zákaz v USA (Absinthe: The Drink of Gods and Its Prohibition in The US)

Pelyněk je klíčovou ingrediencí v absinthu, nápoji, který byl v 19. a začátkem 20. století velmi oblíbený, ale také infamní. Proč? Protože se věřilo, že způsobuje halucinace. Absinth byl v USA zakázán v roce 1912 a tento zákaz zůstal na místě neuvěřitelných 95 let!

Zákaz byl nakonec zrušen v roce 2007, ale pelyněk je stále kontroverzní. To však neznamená, že byste si nemohli užít absinth. V současnosti existují v USA metody a zákony, které kontrolují, jak může být pelyněk použit.

Pelyněk, absinth a vědecká pravda (Wormwood, Absinthe and The Science Truth)

Vědecky vzato, elixír vyrobený z pelyněku, zvaný absinth, nezpůsobuje halucinace. To bylo mnohokrát prokázáno a je to důvod, proč byl absinth v USA legalizován. Fakt, že může způsobovat nepříjemné účinky, je spojen s jeho vysokým obsahem alkoholu a ne s obsahem pelyněku.

Ale co již méně známe je, že pelyněk sám o sobě může mít léčebné účinky. Je využíván v tradiční medicíně po celém světě. Například v České republice je pelyněk často používán v národních medicínských receptech na různé nemoci.

Legislativa kolem pelyněku v USA (Legislation Around Wormwood in The US)

Pelyněk je legální v USA, pokud je používán jako bylina či koření, nikoli však jako psychoaktivní látka. Legální je i pěstování pelyněku. To je však jinak v případě výroby a konzumace absinthu. Koncentrace thujonu, psychoaktivní látky v pelyněku, je přísně regulovaná a neměla by přesáhnout 10 mg/kg. Pokud se tento limit překročí, je považován za nelegální.

Jak jsem již zmínil, zákony se liší od státu k státu, a pokud máte v plánu vyrobit vlastní absinth, měli byste si tyto zákony prověřit.

Alternativní užití pelyněkem (Alternative Uses of Wormwood)

Pelyněk je skvělý nejen pro výrobu nápojů. Existuje mnoho dalších způsobů, jak využít jeho léčivé vlastnosti. Tato bylina se například používá při odstraňování parazitů u domácích zvířat. Naše papoušek Karel dostal nálev z pelyněku, když měl problémy s parazity.

Navíc, pelyněk se může používat při výrobě kosmetiky, při vaření a dokonce jako insekticid. Opravdu, možnosti jsou nekonečné.

Pěstování pelyněkem (Growing Wormwood)

Takže, jak pěstovat pelyněk? Pelyněk je neuvěřitelně odolná rostlina. Může růst téměř kdekoli – na slunci, stínech, dokonce i ve špatné půdě. Tato bylina miluje suchý vzduch a může přežít i v extrémně horkých podmínkách.

Pokud se rozhodnete pěstovat pelyněk, určitě nezapomeňte vést svůj pelyněkový deníček. Je to fascinující rostlina sledovat, jak roste a jak se mění.

A já doufám, že vás touto myšlenkou nadchnu stejně, jako mě nadchla moje žena, Iveta, když mě s pelyněkem seznámila.

Komentáře