Jaký je nejsilnější mexický nápoj?

Jaký je nejsilnější mexický nápoj?

srp, 30 2023

Mexické nápoje a jejich síla: co je to Pulque?

Ahoj, jmenuji se Štěpán a dobrým starým mexickým zvykem je přívítání s tequile. Ale zkuste hádat, jaký je nejsilnější mexický nápoj? To není žádná jiná než Pulque. Pulque vypadá jako kvasící jogurt a má jakousi slizkou texturu, která může být pro nezvyklé ochutnavače celkem výzvou. Ale překonat své obavy je také součást této zkušenosti. Tento omamný nápoj je vyráběný ze šťávy zvané aguamiel, která je extrahována z různých druhů agave.

Jedním ze zajímavých faktů je, že Pulque je tradičním nápojem mexických domorodých kultůr už po tisíce let, a dokonce i po pádu těchto kultur přežil díky své unikátní chuti a silnému kouzlu. V moderním Mexiku je Pulque stále oblíbený nápoj, ačkoliv jeho popularita poklesla ve prospěch tequily a mezcalu.

Nicméně, i přes tento pokles popularity, se Pulque opět začíná objevovat na scéně, a to díky svému jedinečnému postavení mezi tradičními mexickými nápoji, jako je tequila nebo mezcal. Dokonce i některé velké nadnárodní společnosti, jako je Coca-Cola, se snaží vstoupit do trhu s Pulque, což jen dokazuje, že tento starobylý nápoj je stále živý a má potenciál i v současném moderním světě.

Americký import: Tequila

Je zřejmé, že když se řekne Mexiko a alkohol, první myšlenka, která nám přijde na mysl, je tequila. A proč ne? Koneckonců, tequila je národní nápoj Mexika a stal se známým po celém světě. Z historického hlediska byla tequila poprvé vyrobena v 16. století a od té doby si získala obrovskou popularitu díky své jedinečné chuti a silné úderu, který jí dal její jméno – 'mexický ohnivý lízač'.

Tequila je vyráběná z modré agáve, která roste v oblastech Jalisco, Nayarit, Guanajuato, Michoacán a Tamaulipas. Proces výroby tequily zahrnuje sběr "piñas" (srdcí agáve), vaření a mletí k získání šťávy, která se poté fermentuje a destiluje. Výsledným produktem je silný alkoholický nápoj, který je známý po celém světě.

Tradiční Mexický nápoj: Mezcal

Tequila je sice nejpopulárnější mexický alkohol, ale existuje ještě jeden tradiční mexický nápoj, jenž si zaslouží naši pozornost, a to mezcal. Mezcal je stejně jako tequila vyráběný z agáve, ale na rozdíl od tequily může být vyráběný z více než 30 druhů agáve.

Výrobní proces mezcalu je velmi podobný tomu, jak se vyrábí tequila, ale s jedním rozdílem - agáve použitá na mezcal je upražená v podzemních pecích před tím, než je rozdrcená a fermentovaná. Tato pražení agáve dává mezcalu jeho charakteristickou kouřovou chuť, která je tak odlišná od tequily.

Každý kdo ochutnal mezcal ví, že to není nápoj pro slabší povahy! Síla a intenzita chuti mezcalu může být pro někoho překvapivá, ale pro jiného je to právě táto intenzita, která z mezcalu dělá něco opravdu zvláštního. Můj papoušek Kvido má rád pár kapek mezcalu v jeho vodě... Myslím, že je to jeho tajný recept na dlouhověkost!

A co Rum Pálený na Majákách?

Při hovoru o mexických nápojích nelze zapomenout na rum. Mexický rum má své kořeny v koloniálních dobách, kdy byl rum začleněn do seznamu nezbytností na lodích po celém světě. Poté, co Mexiko získalo nezávislost, se výroba rumu stala důležitou součástí jeho hospodářského vývoje a dodnes je tento nápoj důležitým prvkem mexické kultury.

Jako děj z mého života: kdysi, když jsem byl na návštěvě u přítele v Cancúnu, jsme strávili celou noc na pláži, pili rum a překračovali majáky. Taková zábava! Ale dobře vím, že alkohol může být zradný. Můj kamarád skončil s velkými otlačeninami a já? No, Líza, má kočka, se nemůže nabažit příběhu o tom, jak jsem se v opilosti pokusil přitulit k divokému jeguánu! Také musím přiznat, že i když má rum svou vlastní silnou chutí, mé tělo ho nijak zvlášť neocenilo. Ale co už, taková je cena za odhalení tajemství nejsilnějších mexických nápojů.

V závěru chci říci, že ať už si vyberete Pulque, Tequilu, Mezcal nebo Rum, varuji vás, abyste si byli vědomi jejich síly. Mexické nápoje jsou proslavené svou silou a výraznou chutí, takže si dopřejte moudře a s mírou. A vždy si pamatujte, že hlavním cílem je vychutnat si nápoje a dobrou zábavu, ne skončit pod stolem nebo jako já, usilovat o přátelství s divokými živočichy v opilosti!

Komentáře