Jaké je nejstarší známé použití konopí?

Jaké je nejstarší známé použití konopí?

zář, 24 2023

Krátký úvod do historie konopí

Co je to konopí? Konopí je jedna z nejstarších rostlin na naší planetě, která má silný vliv na naší současnost i minulost. A nejzajímavější na tom je, že zdaleka ne vždy to bylo kvůli svým psychoaktivním účinkům. Od pravěkých dob bylo konopí používáno k nejrůznějším účelům, od tkaní oblečení a výroby lodi až po léčebné využití a dokonce jako potravinu. Ale kdy a kde se konopí poprvé začalo využívat? O tom bude právě tento článek.

Starověké použití konopí

Jako současní lidé se rádi díváme do minulosti a ptáme se, jak to bylo dříve. Jak se žilo, co se jedlo, jaké zvyky a tradice se předávaly z generace na generaci. A právě při tomto zkoumání historie jsme narazili na jednu zvláštní a uchvacující rostlinu. Konopí. Je to rostlina, která je s námi lidmi spojena po tisíce let a která nám pravděpodobně i pomohla přežít několik dlouhých zim, války a hladomory.

Využití konopí v Číně

Když se řekne konopí, mnoha z nás se v hlavě objeví obrázky hippies z 60. a 70. let minulého století, které tolik charakterizuje jejich vzývání lásky, svobody a míru. Ale poprvé se s tímto konopím setkali lidé mnohem dříve. A sice v starověké Číně, kolem roku 5000 př. n. l. Konopí se v Číně využívalo především jako zdroj vláken pro výrobu oděvů, provazů, ale také pro výrobu potravin a léčení.

První důkazy o využití konopí k fumigaci

Abyste to pochopili, první důkazy o používání konopí k fumigaci, což je vlastně moderní verze kouření, pocházejí z archeologických vykopávek v Rumunsku a byly datovány do období kolem roku 3000 př. n. l. Takže pokud se vám zdá, že kouření trávy je něco nového, moderního a hipsterského, tak mě rád zklamu. Tohle se dělá už hodně dlouho.

Konopí a jeho všeobecné využití

Konopí je rostlina, jejíž využití je opravdu velmi různorodé. Nejen, že z ní můžeme vyrábět oblečení, provazy, lana a věci pro každodenní použití, ale také se z ní dají získat vysoce výživné semínka, která jsou zdrojem bílkovin a množství důležitých tuků. Konopí také bylo používáno k léčení různých nemocí a zranění a dokonce bylo využíváno v náboženských rituálech.

Od konopí k marihuaně

Dnes se slovo „konopí“ stává synonymem pro „marihuana“, které je vlastně název pro sušené květiny a listy konopí, které se kouří pro své psychoaktivní účinky. Ale tato asociace je poměrně nová. Skutečnost, že konopí má také psychoaktivní účinky, byla známa už v pradávných dobách, ale zdaleka ne vždy byla hlavním důvodem pro jeho pěstování a využití.

Konopí a jeho změna postavení ve společnosti

Jak šel čas, začalo se konopí stále více využívat pro své psychoaktivní účinky a jeho pěstování se stalo zaměřeno právě na tyto účinky. To vedlo k tomu, že postupem času se měnila nejen povaha konopí jako takového, ale i jeho postavení ve společnosti. Z rostliny, která byla prakticky všeobecně přijímaná a využívaná, se stala rostlina kontroverzní a později dokonce zakázaná.

Konopí a jeho moderní doba

Až v moderní době se začala měnit pověst konopí. Díky svému léčebnému potenciálu se začíná opět dostávat do povědomí veřejnosti a začíná získávat své nové místo ve světě. Ať už to je tím, že se více a více zemí rozhoduje legalizovat jeho používaní, nebo tím, že se věda začíná více zajímat o jeho možné využití v medicíně.

Závěrečné myšlenky

Použití konopí má tedy velmi dlouhou a bohatou historii. Od starověkých dob až po současnost, konopí se stále nachází na našem světě a stále hraje důležitou roli v lidském životě. Ať už je to jeho využití v průmyslu, medicíně nebo v potravinářství, konopí je rostlina, která má mnoho co nabídnout. A to je důvod, proč bychom měli tuto rostlinu respektovat a chránit.

A jaký je váš názor na konopí? Myslíte si, že má v dnešním světě místo? Nebo byste ho raději viděli v muzeu dějin? Jsem zvědav, jaké názory na toto téma máte vy. Tak se mi ozvěte do komentářů!

Komentáře