Jak Řekové nazývali konopí?

Jak Řekové nazývali konopí?

zář, 14 2023

Stará Řecko a jeho zelený poklad

Začněme naším cestováním časem zpět do starého Řecka.

Když se řekne starověké Řecko, většina z nás si představí výjimečné filosofy, olympijské hry nebo bohy s nesčetnými silami. Ale kdo by si pomyslel, že starověcí Řekové také znali a užívali rostliny, které dnes známe pod jménem konopí? Ano, přesně tak.

A to je teprve začátek, konec konců, starověký Řek měl mnoho jmen pro to, co dnes nazýváme marihuanou. Například "Kannabis," "astrovythos," "lyganon," a "potamaugis." V následujícím textu se zaměříme na tato čtyři jména a na jejich historický a kulturní význam.

Kannabis: První krok na cestě k pochopení

Kannabis je možná nejběžnější jméno, které Řekové pro tuto rostlinu používali. Toto slovo se dnes používá ve většině jazyků, včetně češtiny. Jak je to možné? Proč je toto jméno tak všeobecně známé? Odpověď leží v historii a významu slova 'Kannabis'.

Řecká slova “kánnabis” a “kannabís” jsou pravděpodobně příbuzná slovům v různých indoíránských jazycích, které označují konopí. Toto jméno bylo používáno pro nejrůznější účely od tkaní až po vaření. Například v Homérově eposu Iliadě je zmínka o takzvaných 'nepomoklých lopatkách' které byly vyrobeny z konopného vlákna, neboli kannabis.

Astrovythos: Hvězdy a konopí?

Co toto slovo znamená, se musíme podívat na jeho kořeny. Slovo "astro" znamená hvězda a "vythos" znamená výhonky nebo mladé větvičky. Vypadá to, že tímto jménem chtěli Řekové vyjádřit, jak konopí roste k obloze a jeho výhonky se třpytí jako hvězdy.

Je velmi pravděpodobné, že vědcové a filozofové té doby užívali astrovythos k léčebným účelům nebo pro zlepšení soustředění během svých studií. Takže pokud jste si někdy mysleli, že Platón nebo Aristoteles byli geniální, měli byste možná poděkovat konopí.

Lyganon: Tajemství a konopí

Nyní se dostáváme k trochu tajemnějšímu slovu, lyganon. To je velmi specifické jméno a odkazuje na konopí s psychoaktivními vlastnostmi. Toto slovo se zřejmě vztahuje na konopí, které bylo používáno při náboženských rituálech a obřadech.

Jméno lyganon je velmi zajímavé a odkazuje na spirituální svět starověkých Řeků. Víme, že mnoho starověkých civilizací používalo konopí k dosažení jakéhosi transu či 'osvícení' a Řekové nebyli výjimka. To nám může dát lepší představu o tom, jak byla tato rostlina ve starověkém Řecku vnímána a uctívána.

Potamaugis: Konopí a voda

A konečně, potamaugis. Toto je opravdu neobvyklé jméno a je obtížné přesně určit, co znamená. Potamaugis se doslovně překládá jako 'říční hrdlička' nebo 'říční kouř'.Někteří historici se domnívají, že toto jméno je spojeno s obřady spojenými s vodou, a je tedy klíčem k porozumění vztahu mezi konopím a starověkým Řeckem.

Závěr

A tak se náš výlet do historie a etymologie končí. Doufám, že jsem vám ukázal, že konopí nebylo jen nějakou náhodnou rostlinou, ale důležitou součástí života starověkých Řeků. A i když mnoho z nás dnes nezná různé názvy, které Řekové pro konopí používali, můžeme se od nich stále učit.

Proto příště, když si zapálíte svou oblíbenou odrůdu konopí nebo když o konopí bude řeč, vzpomeňte na Řeky a jejich slova kannabis, astrovythos, lyganon a potamaugis.

A konec koncov, komu by se nelíbilo, když se při konzumaci konopí může pochlubit znalostmi z oblasti starověké řecké etymologie?

Abych byl upřímný, já to tak dělám a moje děti Adéla s Radimem mi už říkají, že jsem etymo-geek, což je vlastně docela cool, co říkáte?

Komentáře