Jak dlouho trvá macerace Everclearu?

Jak dlouho trvá macerace Everclearu?

pro, 29 2023

Základy macerace s Everclear

A tak jsme u toho, milí přátelé domácí pálenky, či lépe řečeno, domácích tinktur. Everclear je alternativa, která potěší každého fanouška výrazných a silných chutí. Než začnete něco macerovat, měli byste vědět, že Everclear na rozdíl od obyčejné vodky disponuje vyšší procentem alkoholu. To znamená, že výsledný produkt bude robustnější a výraznější, tak trochu jako můj strýc v době, kdy náš rodinný piknik přeroste v taneční bitvu u grilu.

Ale pojďme k věci. Macerace s Everclear by měla trvat asi tak dlouho, jako čekání na výplatu – dostatečně dlouho na to, aby se to naplno projevilo, ale ne tak dlouho, aby vás to otrávilo nebo, nebesa chraň, aby to přešlo z čisté vůně a chuti v jedovatou záležitost. Jelikož jsme v České republice, je třeba si ověřit, zda máte k dispozici Everclear, či jeho evropský ekvivalent. No, někdy to vyžaduje kreativní přístup, ale vždy oceníte finální výsledek.

Everclear: Titan mezi líhy

Vy, co jste se ještě nesetkali s tímto titánem mezi líhy, asi budete překvapeni. Everclear má obvykle obsah alkoholu kolem 95 %, což je sakra hodně a mělo by se s ním nakládat jako s výbušninou. Já jsem jednou skoro zapomněl, že jsem ho přidával do marmelády a následně pochopil, proč mě ovoce v pánvi nechce poslouchat a stále šplouchá ze strany na stranu. To byla zkušenost!

Ten podíl alkoholu je totiž boží pro extrakci, protože tahá z bylinek, koření či ovoce opravdu všechno, jako hustý magnet na kovové střípky. Ale právě pro tu sílu je třeba mít na paměti návod a nedělat nic na vlastní pěst. Jinak můžete skončit s něčím, co vám bude připomínat spíše líhovou dezinfekci než lahodnou tinkturu.

Vybrání surovin pro maceraci

Pokud chcete začít, musíte mít správné suroviny. A jak už to tak v životě bývá, všechno dobré není vždy snadné sehnat. Můj zážitek? Když jsem se pokusil poprvé najít čerstvé bylinky na maceraci, zabloudil jsem do části lesa, kde jsem místo bylinek našel jen překvapené myslivce a docela zvědavé srnky. Takže pokud se vám nechce běhat po lesích, zkuste váš oblíbený supermarket, nebo pokud máte štěstí, český tradiční trh.

Je třeba vzít v potaz, že čím vyšší kvalita surovin, tím lepší výsledek. Co mě naučilo, že někdy nejde jen o to, jak dlouho něco macerujete, ale co přesně tam dáváte. Třeba rozdíl mezi čerstvými a sušenými bylinkami se může zdát malý, ale výsledek bude daleko aromatický s čerstvými. Také si dávejte pozor, ať suroviny nejsou postříkané pesticidy – to by vám tinktura mohla připomínat spíš chemickou laboratoř než domácí likérku.

Výběr správného koření

Koření je další důležitou složkou. U výběru koření doporučuji podobnou filozofii jako u bylinek. Cesta na východní trhy nemusí být nutně nezbytná, ale občas tam narazíte na skvělosti, které váš místní supermarket ani v nejdivočejších snech nenabízí. A naučil jsem se, že i čerstvé koření má obrovský vliv. Třeba zázvor, když ho použijete čerstvý, rozzáří vám macerát úplně jinak než sušený, je to docela rozdíl.

Nakonec si ale pamatujte, že koření může být dost silné, a proto s ním zacházejte s respektem. Jednou jsem do macerace přidal tolik skořice, že to bylo spíše jako pít vánoční trhy. Přidávejte koření pomalu a postupně, můžete tak vždy ochutnat a případně přidat, ale vyndat přemíru už bývá složitější.

Příprava Everclearu

Tak, a máme nakoupeno, nyní přichází na řadu příprava Everclearu. Tady není moc prostoru pro experimenty – otevřete, nalejte a jdete na věc. Ale upozorňuji, opatrně při nalévání – tenhle líh se s vámi nehodlá mazlit, a tak už při mírném nádechu se může dostat do očí nebo nosu. A vážně nechcete, aby vám 95procentní alkoholová pára skončila na citlivých místech. Při práci s Everclear se skláním k bezpečnosti jako když se potácíte domů po vánočním večírku v práci – pevně a se soustředěním.

A když už je Everclear v láhvi nebo sklenici, je čas přidat suroviny. Prozkoumal jsem různé metody a zjistil, že rozhodně platí, že méně je někdy více – Everclear tak silný, že i skromná dávka surovin může udělat divy. Přeplácaná macerace vás může snadno odradit od dalších pokusů, když to přejdete jak v rozbouřené hokejové bitvě.

Návod na maceraci

No a teď to vlastní macerování, základ všeho dobrého, co z Everclearu může vzejít. Vezměte si to takto – macerace je jako pečení vánočních cukroví. Trvá to svůj čas, vyžaduje to trpělivost a občas nějakou tu lásku. Proč lásku? Protože věci dělané s láskou vždy vypadají lépe, chutnají lépe, nebo aspoň je to hezká představa, když zjistíte, že jste zapomněli cukroví vyndat z trouby.

Většinou doporučuji macerovat něco mezi dvěma týdny až měsícem. Ano, to se zdá jako dlouhá doba, ale představte si, jak šťastné budou vaše chuťové buňky, když konečně ochutnají, na co čekaly. Samozřejmě, vše závisí na surovinách a na tom, jakými směry chcete, aby se váš elixír ubíral. Jednoznačně ale platí, že trpělivost se v tomto případě vyplácí stejně jako když čekáte na to správné kousnutí u rybaření.

Měření a sledování procesu

Během macerace je vhodné mít po ruce něco pro měření. Ne, nemluvím o vědecké laboratoři s baňkami a zkumavkami, ale o lahev, která vám umožní vidět, co se děje uvnitř. Tmavá sklenice je super, protože chrání obsah před světlem, ale vy to pak nevidíte. Proces macerace je živý, jak večírek, kde nikdo nechce jít domů. A vy chcete být hostitelem, který má všechno pod kontrolou.

Měření má další funkci – pomůže vám to vyhnout se přemacerování. Čím déle necháte bylinky či koření v alkoholu, tím silnější výsledek. To může být výhodné, pokud, řekněme, chcete zbavit trávník života (což nedoporučuji), ale v tinktuře může taková síla už být příliš úderná a přebít ostatní subtily.

A jak to má chuť a vůně?

Chuť a vůně jsou to, co dělá maceraci s Everclear tak vzrušující. Je to jako otevírání pokladu – nikdy nevíte, co najdete uvnitř. Už po pár dnech začnete na povrchu líhu zpozorovat, že suroviny se s ním pomalu sžívají, propojují. Ale nebojte se, jestli to po týdnu nechutná tak, jak byste chtěli. Macerace je proces a každý den nabízí novou chuť, stejně jako život nabízí každý den nová překvapení, což se občas neobejde bez zvratů.

Z počátku budete mít chuť ochutnávat každý den, ale pokud můžu poradit, zkuste to omezit na kontrolu jednou týdně. To vám dá dostatečný odstup, abyste pocítili vývoj. A nezapomeňte si zapisovat, co cítíte, co vám připomíná ta která fáze. Já mám vedle barového pultu notýsek, kde si píšu vše, od barvy přes chuť až po otázky existence, když se mi podaří macerací vytvořit skutečně zvláštní elixír.

Dotek magie při filtrování

Když už potom usoudíte, že je čas tinkturu vysvobodit, přichází další krok – filtrování. Nejsem žádný kouzelník, ale ti, co mě viděli filtrující, by možná nesouhlasili. Já osobně používám pro jemnou maceraci obyčejný kuchyňský papírový filtr, ale někdy sáhnu i po síťce. Tohle má něco do sebe, protože vám to umožní zachytit ten poslední dotek magie, než tinkturu prezentujete světu. Nezapomeňte, filtrovaný macerát bývá čistší, jemnější a máte tak méně práce s případným dočišťováním po sběru sedimentu, který má tendenci se usazovat na dně láhve.

Filtrovaná tinktura je totiž jako pivo z malého pivovaru - má ten pravý šmrnc. Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv metodu, počítejte s tím, že v tu chvíli se stáváte alchymistou, co lahodí králi. A jakmile je vše hotovo, můžete se těšit na to nejlepší – degustaci výsledku své práce.

Uchovávání a trvanlivost

Uchovávání a trvanlivost jsou klíčové, protože co by to bylo za alchymii, kdyby výsledek nevydržel dostatečně dlouho, abyste si

Komentáře